Law Firms

Tech-Enabled Corp Department of the Year Finalists

  • Wilson Sonsini Goodrich & Rosati
  • McDermott Will & Emery

Enabling Start-Up Success Finalists

  • Davis Polk
  • Foley & Lardner
  • NEXT by Shulman Rogers
  • Wilson Sonsini Goodrich & Rosati
     

Innovators of the Year—Law Firm (Individual) Finalists

  • Timothy Cooke, Reed Smith
  • Daniel Farris, Norton Rose Fulbright
  • Charina Garcia, WR Immigration
  • Christopher K. Larus, Robins Kaplan
  • Kate Wegrzyn, Foley & Lardner
     

Innovations in Pro Bono Finalists

  • Davis Wright Tremaine
  • Morgan Lewis & Bockius
  • Munger Tolles & Olson
  • Skadden, Arps, Slate, Meagher & Flom
     

Innovations in Diversity and Inclusion Finalists

  • Eversheds Sutherland and Konexo US
  • Goodwin
  • Nixon Peabody
  • Winston & Strawn
     

Innovations in Knowledge Management Finalists

  • Morgan, Lewis & Bockius
  • Munger Tolles & Olson
  • Ogletree Deakins
  • Shearman & Sterling
  • WilmerHale
     

ESG Enablement Through Technology Finalists

  • DLA Piper
  • Munger, Tolles & Olson
  • Shearman & Sterling
     

Litigation and E-Discovery Finalists

  • Arnold & Porter eData Group
  • Cravath, Swaine & Moore
  • Morgan, Lewis & Bockius
  • Reed Smith

 

Emerging Technology Finalists

  • DLA Piper
  • Fox Rothschild
  • Reed Smith
  • Ropes & Gray
     

Regulatory Technology Finalists

  • Porzio, Bromberg & Newman
  • Reed Smith; Buckley
     

Tech-Enabled Hybrid Work Environment Finalists

  • Morgan Lewis & Bockius
  • Thompson Hine
     

Lifetime Achievement Winners

  • Chris Boyd, Wilson Sonsini Goodrich & Rosati
  • Jack Nelson, Reed Smith
     

Lifetime Achievement Winners

  • Chris Boyd, Wilson Sonsini Goodrich & Rosati
  • Jack Nelson, Reed Smith
     

Law Departments

Most Innovative Legal Department of the Year Finalists

  • Consolidated Edison Company of New York, Inc.
  • NEXT powered by Shulman Rogers
     

Most Innovative Legal Operations Team of the Year Finalists

  • Winner to be announced at awards ceremony
     

Innovators of the Year—Law Department (Individual) Finalists

  • Farrah Pepper, Marsh McLennan
  • Henry Tang, Meta
  • Jessica Vander Ploeg, Micro Focus
  • Christina Wojcik, Citi Global Legal
     

Innovations in Knowledge Management Finalists

  • Winner to be announced at awards ceremony
     

ESG Enablement Through Technology Finalists

  • The Diversity Dividends Collective
  • Reed Smith
     

Contract Lifecycle Management Finalists

  • Joerns Healthcare
  • Mphasis
     

Litigation and E-Discovery Finalists

  • American Airlines, Inc.
  • Cisco


Vendors

New Law Company of the Year Finalists

  • LateralHub
  • Lawtrades
  • Priori (Scout)
  • Syntheia
     

Emerging Technology Finalists

  • Everlaw
  • Ironclad AI
  • Lexis APIs
  • Syntheia
     

Tech-Enabled Hybrid Work Environment Finalists

  • Blue J Legal
  • Lawtrades,
  • Elizabeth “Liz” Lugones, COO & Senior Advisor, UpLevel Ops
  • Maptician
     

Data Privacy & CyberSecurity Finalists

  • HaystackID Global Advisory
  • NetDocuments
  • TerraTrue
     

Legal Operations Finalists

  • Epiq Legal Business Advisory
  • EY
  • Priori
  • Shearman & Sterling
  • UpLevel Ops/Confluent
     

E-Discovery Technology Finalists

  • FTI Technology - Emerging Data Sources
  • HaystackID Core
  • Reveal
  • UnitedLex & Red Wolf Energy

 

Litigation Technology Finalists

  • Clearbrief
  • Everlaw
  • Fact & Issue Finder on Lexis+

 

Deal Technology Finalists

  • Winner to be announced at awards ceremony
     

Knowledge Management Finalists

  • Trellis
  • UnitedLex CDaaS
  • UnitedLex Vantage Intelligence Repository
  • Wolters Kluwer Legal & Regulatory U.S. – VitalLaw
     

Practice Management Finalists

  • Clio
  • MyCase
  • NetDocuments
     

Regulatory Technology Finalists

  • LexisNexis State Net
  • Luminance
  • Wolters Kluwer Legal & Regulatory U.S. – VitalLaw
     

Contract Lifecycle Management Finalists

  • AXDRAFT
  • Ironclad
  • LinkSquares
  • Luminance
     

Justice Technology Finalists

  • Immediation
  • LexisNexis U.S. Voting Laws & Legislation Center
     

Championing Diversity in Tech (Individual) Finalists

  • Abeer Abu Judeh, LexDock
  • Mirra Levitt, Priori
  • Raad Ahmed, Lawtrades
     

Innovators of the Year (Individual) Finalists

  • David Carter, Calloquy
  • Stephanie Corey, UpLevel Ops
  • Mirra Levitt, Priori
  • Dan Rabinowitz, Pre/Dicta
  • Albert Tawil, Lateral Hub
     

Lifetime Achievement Winners

  • Sirisha Gummaregula, QuisLex
  • Eyal Iffergan, Epiq