Congratulations to all the finalists and honorees in Florida! We will be recognizing our legal community at an awards dinner on April 4, 2024 at the JW Marriott Marquis, Miami.

We will be announcing the winner in every finalist category at the event. Please contact Andre Sutton at asutton@alm.com for more information on sponsorship and tickets to the event.

Honorees

Lifetime Achievement Award Honorees

  • Mercedes Armas Bach, Retired Judge, 11th Judicial Circuit, Florida
  • James A. Ballerano Jr., Day Pitney
  • Robert Brochin, Morgan, Lewis & Bockius
  • Candis Trusty, Markowitz Ringel Trusty + Hartog

Distinguished Leaders Honorees

  • Beatriz Azcuy, Sidley Austin
  • Christopher Boyett, Holland & Knight
  • Craig T. Downs, The Downs Law Group
  • Anna Fernandez, Legal Lotus
  • Craig Goldenfarb, Goldlaw
  • Fred E. Karlinsky, Greenberg Traurig

Unsung Heroes Honorees

  • Daniel Balmori, Hogan Lovells
  • Carmen Contreras-Martinez, Saul Ewing
  • Evan S. Glasser, Greenspoon Marder 
  • Demitrianna Grekos, Hunton Andrews Kurth
  • Christopher Ramsey, GrayRobinson
  • Jackelyn Stewart, Eisinger Law

On the Rise (Small/Midsize Firm) Honorees

  • Lauren K. Einhorn, Taylor English Duma
  • Alexander Fischer, Sanchez Fischer Levine 
  • Anne R. Flanigan, Weiss Serota Helfman Cole + Bierman
  • Jose Herrera-Paez, Weinberg Wheeler Hudgins Gunn & Dial
  • Utibe Ikpe, Meland Budwick
  • Chelsea Koff, Stearns Weaver Miller
  • Monique Lavender Greenberg, Lavender Greenberg
  • Tal Lifshitz, Kozyak Tropin & Throckmorton
  • Matthew McGuane, Levine Kellogg Lehman Schneider + Grossman
  • Jordan Nadel, Mark Migdal & Hayden
  • Pascual Oliu, Boies Schiller Flexner
  • Amanda Phillips, Greenspoon Marder
  • Emily Pincow, LashGoldberg
  • Pablo Rojas, Podhurst Orseck
  • Dominique Sciullo, Brinkley Morgan
  • Jonathan Siegelaub, LashGoldberg
  • Charles Stoecker, McGlinchey Stafford
  • Georgia Thompson, Day Pitney
  • Charles Throckmorton, Carlton Fields
  • Jessica Underwood, Schwartz Sladkus Reich Greenberg Atlas
  • Tova N. Verchow, Gladstone Weissman Hirschberg & Schneider
  • Jonathan R. Zim, Eisinger Law

On the Rise (Large Firm) Honorees

  • Alejandro Arias, Holland & Knight
  • Jodi Avila, Baker McKenzie
  • Cameron Baker, Fox Rothschild
  • Patrick Barthle, Morgan & Morgan
  • Samuel Basch, Cole, Scott & Kissane
  • Whitney Bosworth, Kirkland & Ellis 
  • Michael Bruno, McDermott Will & Emery
  • Andrew Cromer, Polsinelli
  • Arielle Eisenberg, Cozen O'Connor
  • Sal Favuzza, DLA Piper
  • Joshua Fordin, Quinn Emanuel Urquhart & Sullivan
  • Logan E. Gans, Holland & Knight
  • Danielle Gordet, Akerman
  • Daniel Kahan, King & Spalding
  • Robert Kane, Greenberg Traurig
  • Kate Lashley, Sidley Austin
  • Eduardo M. Leal, Kirkland & Ellis
  • Brian Liegel, Weil, Gotshal & Manges
  • Kayla Pragid, Holland & Knight
  • Amanda Preston, Squire Patton Boggs 
  • Sarah Primrose, King & Spalding 
  • Ravin Sahadeho, Morgan & Morgan
  • Ryan Sainz, Morgan & Morgan
  • Daniella Genet Silberstein, Greenberg Traurig
  • Gutman Skrande, Duane Morris
  • Scott M. Snyder, Fox Rothschild
  • Nina Welch, Nelson Mullins Riley & Scarborough 

Finalists

Attorney of the Year Finalists

  • Beth-Ann E. Krimsky, Greenspoon Marder
  • Jeff Schneider, Levine Kellogg Lehman Schneider + Grossman
  • John Yanchunis, Morgan & Morgan

Law Firm of the Year Finalists

  • Greenberg Traurig
  • Holland & Knight
  • McDermott Will & Emery

Litigation Departments of the Year Finalists

  • King & Spalding
  • Kluger Kaplan
  • Morgan & Morgan
  • Weil, Gotshal & Manges 
  • White & Case

In-House Impact Finalists

  • Patricia Simone Cruz, AT&T
  • Brandon Briggs, Inter Miami CF
  • Shannon Eichberg, Jabil
  • Bree Farrugia, Micro-X 
  • Camielle Green, OPKO Health

Cross-Border Disputes Finalists

  • Manuel Garcia-Linares, Day Pitney
  • Reed Smith
  • Rivero Mestre
  • Squire Patton Boggs

Dealmakers of the Year Finalists

  • Lorne Cantor, Jones Day
  • Meaghan Murphy, Meland Budwick
  • Roberto Pupo, Holland & Knight
  • Jeffrey P. Swatzell, Kirkland & Ellis

Best Mentors Finalists

  • Louis Archambault, Saul Ewing
  • Justin Fineberg, LashGoldberg
  • Traci McKee, Faegre Drinker
  • Keith Mitnik, Morgan & Morgan
  • Antonio Peña, Greenberg Traurig

Diversity & Inclusion (Firm) Finalists

  • Greenspoon Marder 
  • Greenberg Traurig
  • The Joseph Firm
  • Stearns Weaver Miller

Diversity & Inclusion (Individual) Finalists

  • Alexa Gebert, Conrad & Scherer
  • Michael Góngora, Becker
  • Tequisha Myles, Legal Aid Society of Palm Beach County
  • Arianne Plasencia, McDermott Will & Emery
  • Nicholas Rodriguez, Winston & Strawn

ESG Impact Finalists

  • Ayala Law
  • LashGoldberg
  • Legal Services of Greater Miami    
  • McDermott Will & Emery
  • Morgan & Morgan
  • Karen Rich, Spector Gadon Rosen Vinci

Innovators Finalists

  • Charlie Hernandez, My Pocket Lawyer
  • Cohen Property Law Group    
  • Legal Services of Greater Miami    
  • Winston & Strawn’s Digital Assets & Blockchain Technology Group
  • Weiss Serota Helfman Cole + Bierman

Real Estate Transactions Finalists

  • Cohen Property Law Group
  • Ryan Girnun, Jones Day
  • Greenberg Traurig
  • Keith Poliakoff, Government Law Group