The American Lawyer Industry Awards

Tony Mauro Award Honorees

  • Individual: Tenaya Rodewald, Sheppard Mullin & Richter
  • Firm: Ballard Spahr

Lifetime Achievement Honorees

  • Gloria Allred of Allred, Maroko & Goldberg
  • Juanita Brooks of Fish & Richardson
  • Robert Grey Jr. of Hunton Andrews Kurth
  • Robert Mueller III of Wilmer Cutler Pickering Hale and Dorr
  • Theodore Wells Jr. of Paul, Weiss, Rifkind, Wharton & Garrison

Distinguished Law Firm Leader 

  • Kenneth Doran of Gibson, Dunn & Crutcher

Attorney of the Year

  • Sherrilyn Ifill, NAACP Legal Defense and Educational Fund

Best Business Team

  • Reed Smith

Best Client-Law Firm Team

  • Ropes & Gray and The Carlyle Group

Best Provider Collaboration

  • Airbus, Paul Hastings, Dechert, Clifford Chance, August Debouzy, Arnold & Porter Kaye Scholer, Forensic Risk Alliance, Hughes Hubbard & Reed

Best Example of Legal Services Innovation

  • Wilson Sonsini Goodrich & Rosati

Best Law Company

  • Level Legal

Best Use of Technology

  • Wilmer Cutler Pickering Hale and Dorr

Best Mentor: In-House

  • Harriet Munrett Wolfe, Webster Bank

Best Mentor: Law Firm

  • Jacquelyn Stone, McGuireWoods

Young Lawyers of the Year Honorees

  • Rebecca Boon, Bernstein Litowitz Berger & Grossmann
  • Mitchell Reich, Hogan Lovells
  • Katherine Unger Davis, Dechert
  • Adam Abelson, Zuckerman Spaeder
  • Elizabeth Prelogar, Cooley

Law Firm of the Year

  • Wilmer Cutler Pickering Hale and Dorr

Litigator of the Year

  • Dan Petrocelli, O’Melveny & Myers

Boutique / Specialty Firm of the Year

  • Lieff Cabraser Heimann & Bernstein

Regional Litigation Department: California

  • Latham & Watkins

Regional Litigation Department: Florida

  • Hogan Lovells

Regional Litigation Department: Georgia

  • King & Spalding

Regional Litigation Department: Pennsylvania

  • Reed Smith

Regional Litigation Department: Texas

  • Baker Botts

Corporate Departments of the Year

General Category

  • Wachtell, Lipton, Rosen & Katz

Specialty Category

Energy

  • Kirkland & Ellis

Technology / Telecommunications

  • Cooley

Health Care

  • Ropes & Gray

Life Sciences / Pharmaceuticals

  • Kirkland & Ellis

Corporate Lawyer of the Year 

  • Faiza Saeed; Cravath, Swaine & Moore

Corporate Counsel Best Legal Departments

Best Legal Department

  • 3M

General Counsel of the Year

  • Randall Cook, BlackBerry

Champion of Diversity Award

  • Ford Motor Co.

Compliance Department of the Year

  • Change Healthcare

Best Legal Ops Team

  • Norfolk Southern Corp.

Best Use of Technology

  • Gordon Food Service

Startup Solo GC of the Year

  • Jessica Nguyen, Lexion

Best Deputy or Associate General Counsel

  • Laura McBride and Sonja Rajki, MetroHealth

Outstanding Community Service Award

  • GlaxoSmithKline