Corporate Counsel Best Legal Departments


Best Legal Ops Team

Winner: Gilead Sciences, Inc.
Finalist: Maxim Integrated


Best Use of Technology

Winner: Microsoft
Finalist: DXC Technology Company


Champion of Diversity Award

Winner: April Miller Boise, EVP and GC, Eaton, Corp.
Finalist: Craig Glidden, EVP and GC, General Motors


Compliance Department of the Year

Winner: The Kraft Heinz Company
Finalist: Blackstone Inc.


Outstanding Community Service Award:

Winner: Kimberly-Clark, Corp. (Joint effort of In-house counsel of AT&T, Toyota, Rosewood Corp. and Kimberly-Clark Corp.)
Finalist: Hewlett Packard Enterprise


Startup Solo GC of the Year

Winner: Kenneth R. Carter, General Counsel and Corporate Secretary, Bitmovin, Inc.
Finalist: Steve O’Brien, General Counsel and Head of Compliance, AutoFi, Inc.


Legal Department of the Year Finalists

(winner to be announced at TAL Industry on Dec. 2)

  • Zoom Video Communications, Inc.
  • Instacart, Inc.
  • The Clorox Company
  • Bloomin’ Brands, Inc.

GC of the Year Finalists

(winner to be announced at TAL Industry on Dec. 2)

  • Don Rosenberg: Qualcomm, Inc.
  • Aparna Bawa: Zoom Video Communications, Inc.
  • Dana Rao: Adobe
  • Morgan Fong: Instacart, Inc.

Best Deputy or Associate GC Finalists

(winner to be announced at TAL Industry on Dec. 2)

  • Kristine Nagy: Avant, LLC
  • Steve Chariyasatit: Instacart, Inc.
  • Stacey Doynow: Intuit, Inc.
  • A. Tift Shepherd: Nouryon

The American Lawyer's Litigation Departments of the Year

 

Law Firm of the Year Finalists

  • Covington & Burling
  • Davis Polk & Wardwell
  • Fenwick & West
  • Kirkland & Ellis
  • McDermott Will & Emery
  • Ropes & Gray

Tony Mauro Award Winners

  • Reporters Committee for Freedom of the Press
  • Tom Leatherbury of Vinson & Elkins

Best Business Team Finalists

  • Barnes & Thornburg
  • Goodwin Procter
  • Latham & Watkins
  • Mayer Brown
  • McDermott Will & Emery
  • Reed Smith
  • Winston & Strawn

Best Client-Law Firm Team Finalists

  • Finnegan, Henderson, Farabow, Garrett & Dunner and Unilever
  • Goodwin Procter and Moderna
  • Greenberg Traurig and Becton, Dickinson & Co.
  • Kilpatrick Townsend & Stockton and Levi Strauss & Co.
  • Orrick, Herrington & Sutcliffe and Zynga

Best Diversity Initiative Finalists

  • Ballard Spahr
  • Hunton Andrews Kurth
  • Goodwin Procter
  • Kaplan Hecker & Fink
  • Paul, Weiss, Rifkind, Wharton & Garrison
  • Winston & Strawn

Best Mentor: In-House Finalists

  • Kenita Barrow, Otsuka US
  • Brooks Beard, VMWare
  • Ben Shively, R.J. Reynolds Tobacco Co.

Best Mentor: Law Firm Finalists

  • Lisa Bebchick, Ropes & Gray
  • Lisa Collins, Baker Hostetler
  • Rachel Cowen, McDermott Will & Emery
  • Chanler Langham, Susman Godfrey
  • Michelle Reed, Akin Gump Strauss Hauer & Feld
  • Linda Swartz, Cadwalader Wickersham & Taft

Best Provider Collaboration Finalists

  • Freshfields Bruckhaus Deringer and Level Legal
  • Jenner & Block, Nishimura & Asahi, Cleary Gottlieb Steen & Hamilton, Gibson Dunn & Crutcher
  • Hogan Lovells LIBOR Advanced Delivery Toolkit
  • LexFusion, Agiloft and Factor
  • McGuireWoods, Bank of America, Duke Energy, Husqvarna Group, Wells Fargo, Charlotte Center for Legal Advocacy, Legal Aid of NC—
  • Charlotte, Moore & Van Allen
  • Perkins Coie and ElevateFlex

Best Use of Technology Finalists

  • Holland & Knight
  • Latham & Watkins
  • Orrick, Herrington & Sutcliffe
  • Robins Kaplan
  • Seyfarth Shaw
  • Troutman Pepper Hamilton Sanders

Legal Services Innovation Finalists

  • Akin Gump Strauss Hauer & Feld
  • Ballard Spahr
  • Konexo / Eversheds Sutherland
  • Holland & Knight
  • Troutman Pepper Hamilton Sanders

Young Lawyers of the Year Winners

  • Jennifer Cheng, Reed Smith
  • Leah Godesky, O’Melveny & Myers
  • TJ Graham, Cooley
  • Alexia Korberg, Paul, Weiss, Rifkind, Wharton & Garrison
  • Joshua Matz, Kaplan Hecker & Fink
  • Joanna Wright, Boies Schiller Flexner

National Boutique / Specialty Litigation Department of the Year Finalists

  • Cohen Milstein Sellers & Toll
  • Irell & Manella
  • Keker, Van Nest & Peters
  • McKool Smith
  • MoloLamken
  • Reid Collins & Tsai

Regional Litigation Departments of the Year Finalists


California

  • Gibson, Dunn & Crutcher
  • Latham & Watkins
  • O’Melveny & Myers
  • Susman Godfrey
  • Wilson Sonsini Goodrich & Rosati
     

Florida

  • Boies Schiller Flexner
  • Nelson Mullins Riley & Scarborough
     

Georgia

  • Greenberg Traurig
  • King & Spalding
     

Pennsylvania

  • Carlson Lynch
  • Cozen O’Connor
  • Reed Smith
     

Texas

  • Haynes and Boone
  • Jones Day
  • Susman Godfrey

Litigation Department of the Year — General Litigation Finalists

  • Cooley
  • Gibson, Dunn & Crutcher
  • Kirkland & Ellis
  • Munger, Tolles & Olson
  • Paul, Weiss, Rifkind, Wharton & Garrison
  • Skadden, Arps, Slate, Meagher & Flom
  • Wilmer Cutler Pickering Hale and Dorr

Litigators of the Year

(Grand Prize winner announced December 2)

  • Lisa Blatt, Williams & Connolly
  • Helen Cantwell, Debevoise & Plimpton
  • Morgan Chu, Irell & Manella
  • Karen Dunn, Paul, Weiss, Rifkind, Wharton & Garrison
  • Adam Hakki, Shearman & Sterling
  • Josh Krevitt, Gibson, Dunn & Crutcher
  • Jonathan Polkes, Weil, Gotshal & Manges
  • Michael Rhodes, Cooley

Litigation Department of the Year, Insurance Finalists

  • Morgan, Lewis & Bockius
  • Reed Smith
  • Simpson Thacher & Bartlett

Litigation Department of the Year, Intellectual Property Finalists

  • Irell & Manella
  • Kirkland & Ellis
  • Perkins Coie
  • Sidley Austin

Litigation Department of the Year, Labor and Employment Finalists

  • Gibson, Dunn & Crutcher
  • Lieff Cabraser Heimann & Bernstein
  • Morgan, Lewis & Bockius
  • Orrick, Herrington & Sutcliffe

Litigation Department of the Year, Product Liability Finalists

  • Dechert
  • O’Melveny & Myers
  • Shook Hardy & Bacon
  • Williams & Connolly

Lifetime Achievement Honorees

  • Jeh Johnson, Paul, Weiss, Rifkind, Wharton & Garrison
  • Peter Neufeld and Barry Scheck, The Innocence Project
  • Leah Ward Sears, Smith, Gambrell & Russell
  • Kathleen Sullivan, Quinn Emanuel Urquhart & Sullivan
  • Seth Waxman, Wilmer Cutler Pickering Hale and Dorr
  • Ben Wilson, Beveridge & Diamond

Distinguished Law Firm Leader

  • Larry Sonsini, Wilson Sonsini Goodrich & Rosati

Attorney of the Year Finalists

  • Shon Hopwood, Georgetown Law
  • Michael Jones, Kirkland & Ellis
  • Jelena Madir, Gavi, The Vaccine Alliance