2019 Honorees

Attorney of the Year Finalists

Mark Aronchick, Hangley Aronchick Segal Pudlin & Schiller 
Virginia Gibson,
Hogan Lovells 
Gary Lynch, Carlson Lynch
 

Distinguished Leaders

Joshua Horn, Fox Rothschild
Jim Keller, Saul Ewing
Brent Landau, Hausfeld
Lori Miller, Goldberg Miller & Rubin
Barbara Murphy Melby, Morgan Lewis
Casey Ryan, Reed Smith
Sherrie Savett, Berger Montague
Josh Shapiro, Pennsylvania Attorney General’s Office 
Marc Tepper, Buchanan Ingersoll & Rooney
Petrese Tucker, United States District Court for the Eastern District of Pennsylvania
George Vinci, Spector Gadon Rosen Vinci
 

Lifetime Achievement

Tom Brophy, Marshall Dennehey Warner Coleman & Goggin
Malcolm Gross, Gross McGinley
Marina Kats, Kats, Jamison & Associates
Stephanie Resnick, Fox Rothschild 
Gregg Rosen, McGuireWoods
 

Litigation Department of the Year

General Litigation - Winner

McNees
 

General Litigation - Finalist

Conrad O’Brien
 

Appellate Litigation

Kleinbard
 

Class Action

Berger Montague
 

GC Impact Award

Evan Davis, SugarHouse Casino
Jordan Frankel, Shift4Payments
 

Best Mentors

Paul Fires, Weber Gallagher Simpson Stapleton Fires & Newby
Maria L.H. Lewis, Drinker Biddle
Deborah Minkoff, Cozen O’Connor
Ji Jun, Phila. Law Department
Ed Shensky, Stark & Stark
Claudia Springer, Reed Smith
 

Power Players

Scott Cooper, Schmidt Kramer
Justin C. Danilewitz, Saul Ewing
Sharon Dietrich, Community Legal Services of Philadelphia
Jeffrey Sultanik, Fox Rothschild
Shea Rhodes, Director CSE Institute, Villanova
 

Law Firm Innovators

Horty Springer & Mattern
J. Kyle Poe, Morgan Lewis
Reed Smith
 

Unsung Heroes

John Bielski, Willig Williams
Ilana Eisenstein, DLA Piper
Emeka Igwe, Igwe Firm
James Turoff, The Hershey Company
 

Lawyers on the Fast Track

Brian Berkley, Fox Rothschild
Eleanor Bradley Huyett, Ballard Spahr
Julia Chapman, Dechert
Sarah Fask, Littler Mendelson
James P. Faunes, Feldman Shepherd Wohlgelernter Tanner Weinstock Dodig
Matthew Galati, Green and Spiegel
Gabrielle Giombetti, Ward Greenberg Heller & Reidy
Adrienne Gittens, Hogan Lovells
Zachary M. Johns, Morgan Lewis & Bockius
Molly Kenney, Hausfeld
Theresa Langschultz, Duane Morris
Diego Matamoros, Kleinbard 
Elisa P. McEnroe,
Morgan Lewis & Bockius
Rebecca Melley, Hangley Aronchick Segal Pudlin & Schiller
Daniel S. Morris, Blank Rome
Michelle Nguyen, The Children’s Hospital of Philadelphia
Amey Park, Berger Montague
Antonio Pozos, Drinker Biddle & Reath
Clare Pozos, U.S. Attorney’s Office, Eastern District of Pennsylvania
Gregory G. Schwab, Governor’s Office of General Counsel
Richard Slavin, Larsson & Scheuritzel 
Aleena Sorathia, Ahmad Zaffarese
Whitney Synder, Hawke McKeon & Sniscak
Bradley Terebelo, Heckscher Teillon Terrill & Sager
Jason Weil, Akin Gump Strauss Hauer & Feld 

Sponsors


Honorees must contact Andre Sutton to confirm their attendance at 757.721.9020 or email asutton@alm.com.