Download or View The National Law Journal Legal Awards 2020 Digital Program


Appellate Hot List 2020

  • Akin Gump Strauss Hauer & Feld
  • Baker Botts
  • Beck Redden
  • Becket Fund for Religious Liberty
  • Consovoy McCarthy
  • Covington & Burling
  • Cozen O’Connor
  • Finnegan, Henderson, Farabow, Garrett & Dunner
  • Gibson, Dunn & Crutcher
  • Goodwin Procter
  • Gupta Wessler
  • Hunton Andrews Kurth
  • Jenner & Block
  • Jones Day
  • Kirkland & Ellis
  • Latham & Watkins
  • McDermott Will & Emery
  • Orrick Herrington & Sutcliffe
  • Paul, Weiss, Rifkind, Wharton & Garrison
  • Proskauer Rose
  • Sidley Austin
  • Susman Godfrey
  • Williams & Connolly
  • Wright Close & Barger

Pro Bono Hot List 2020

  • Arnold & Porter Kaye Scholer
  • Baker Botts
  • Covington & Burling
  • Crowell & Moring
  • Dechert
  • Fish & Richardson
  • Hogan Lovells
  • Jenner & Block
  • Mayer Brown
  • Morgan, Lewis & Bockius
  • O’Melveny & Myers
  • Orrick, Herrington & Sutcliffe
  • Paul Hastings
  • Paul, Weiss, Rifkind, Wharton & Garrison
  • Simpson Thacher & Bartlett
  • Skadden, Arps, Slate, Meagher & Flom
  • Walden Macht & Haran
  • Wilmer Cutler Pickering Hale and Dorr

Finalists

  • Goodwin Procter
  • Sidley Austin

Washington D.C. Rising Stars

  • Winn Allen
  • Daniel Archuleta
  • Brian Ashin
  • Brian Burgess
  • Katharine Burke
  • James Burnham
  • Sonia Carson
  • Phillip Citroën
  • Alanna Clair
  • Caleb Hayes-Deats
  • Ronak Desai
  • Shirlethia Franklin
  • Kieran Gostin
  • Eric Heyer
  • Joshua Johnson
  • Scott Keller
  • Angela Kung
  • Brenda Lee
  • Joshua Matz
  • Megan Meier
  • Jason Meltzer
  • Mercedes Morno
  • Sandeep Nandivada
  • Anna Naydonov
  • Richard Oliver
  • Kapil Pandit
  • Juan Pomes
  • Alka Pradhan
  • Elizabeth Prelogar
  • Mitchell Reich
  • Matt Rizzolo
  • Yaakov Roth
  • Alison Schary
  • Stephanie Schuster
  • Elliot Silver
  • Matthew Simpson
  • Sparkle Sooknanan
  • Elisabeth Theodore
  • Lana Yaghi
  • David Zionts

Winning Litigators

  • Mark MacDougall
    Akin Gump Strauss Hauer & Feld
  • Noah Hagey
    Braunhagey & Borden
  • Daniel Charest
    Burns Charest
  • Mark Nelson
    Cleary Gottlieb Steen & Hamilton
  • Stephen McBrady
    Crowell & Moring
  • Tamir Packin
    Desmarais
  • Loren Brown
    DLA Piper
  • Eric Mahr
    Freshfields Bruckhaus Deringer
  • Lee Dunst and Mitch Karlan
    Gibson, Dunn & Crutcher
  • Richard Parker
    Gibson, Dunn & Crutcher
  • Vincent Chieffo
    Greenberg Traurig
  • Lisa Glasser and Jason Sheasby
    Irell & Manella
  • Sean Hecker
    Kaplan Hecker & Fink
  • Marwa Elzankaly
    McManis Faulkner
  • Grace Speights
    Morgan, Lewis & Bockius
  • Rose Ehler and Blanca Young
    Munger, Tolles & Olson
  • William Price
    Quinn Emanuel Urquhart & Sullivan
  • Steve Sunshine
    Skadden, Arps, Slate, Meagher & Flom
  • Trey Peacock
    Susman Godfrey
  • James Rosenthal and Alex Walsh
    Wilkinson Walsh
  • Enu Mainigi
    Williams & Connolly
  • Michael Schachter and Randall Jackson
    Willkie Farr & Gallagher
  • Hallie Levin
    Wilmerhale
  • Jeffrey Kessler
    Winston & Strawn
  • Abbe Lowell
    Winston & Strawn
  • Caroline Reynolds
    Zuckerman Spaeder

Washington D.C. Litigation Departments of the Year 2020

General Litigation Winners

Zuckerman Spaeder
Kirkland & Ellis
Akin Gump Strauss Hauer & Feld

General Litigation Finalists

O'Melveny & Myers
Sidley Austin

Intellectual Property Winner

Finnegan, Henderson, Farabow, Garrett & Dunner
Latham & Watkins

Insurance Winner

Blank Rome

Labor & Employment Winner

Gibson, Dunn & Crutcher

Product Liability/Mass Torts Winner

Skadden, Arps, Slate, Meagher & Flom
Wilkinson Walsh

White Collar Winner

Paul Hastings
Winston & Strawn