2019 Shortlist

If you wish to receive a Finalist logo, please contact Maddie Usher at musher@alm.com.


Legal Week Award for Excellence and Leadership

Paul Jenkins, Ashurst
Penelope Warne, CMS
Andrew Leitherland, DWF
Michael Chissick, Fieldfisher
 

Legal Week Law Firm of the Year

Ashurst
DWF
Eversheds Sutherland
Fieldfisher
Kirkland & Ellis
Travers Smith
 

Alternative Service Provider of the Year

1st Resolve
Elevate Services
Lexoo 
LOD (Lawyers on Demand)
Vario
Radiant Law
UMBRA International Group
 

Banking and Finance Team of the Year

Ashurst
Charles Russell Speechlys
Fried, Frank, Harris, Shriver & Jacobson 
Latham & Watkins
Macfarlanes
Paul Hastings 
White & Case 
 

Boutique Law Firm of the Year

Arc Pensions Law
Beale & Company Solicitors 
CM Murray 
Hugh Jones Solicitors
Moorcrofts 
Northridge Law
PCB Litigation 
Signature Litigation
 

Chambers of the Year

3PB Barristers
Keating Chambers
Monckton Chambers
Quadrant Chambers
Red Lion Chambers
Serle Court
XXIV Barristers' Chambers
 

Competition/Regulatory Team of the Year

Ashurst & Gowling WLG
Baker McKenzie
CMS
Morgan, Lewis & Bockius 
Norton Rose Fulbright
Pinsent Masons
Quinn Emanuel Urquhart & Sullivan
Sidley Austin 
 

CSR/Diversity Initiative of the Year

Allen & Overy
BCLP
Bird & Bird
Capsticks Solicitors 
Dentons
Mayer Brown
Paul Hastings 
Shoosmiths 
Simmons & Simmons
 

Dealmaker of the Year

Simon Wood, Addleshaw Goddard
Jennifer Engelhardt, Latham & Watkins
Anu Balasubramanian, Paul Hastings 
 

Energy and Infrastructure Team of the Year

Ashurst
Clifford Chance
Dentons
Gibson Dunn & Crutcher 
Norton Rose Fulbright
Pinsent Masons
Simmons & Simmons 
Slaughter and May
 

Equity Capital Markets Team of the Year

Allen & Overy
Ashurst
Baker McKenzie
DLA Piper
Hogan Lovells
Pinsent Masons
Travers Smith 
White & Case 
 

Innovation through Technology Award Private Practice

In association with:   
 
Addleshaw Goddard
Eversheds Sutherland
Gowling WLG
Simmons Wavelength
Slaughter and May
Stephenson Harwood 
Taylor Wessing
Womble Bond Dickinson 
 

Innovation through Technology Award In-House

Colt
Pernod Ricard Global Travel Retail
Sky 
Vodafone 
 

International Law Firm of the Year

In association with:  
Cooley 
Dentons
Goodwin
Herbert Smith Freehills
Milbank 
Morgan, Lewis & Bockius 
Reed Smith
White & Case 
 

Legal Department of the Year (Commerce & Industry)

BT 
Ocado Group 
Superdry 
 

Legal Department of the Year (Financial Services)

Sponsored by:  
 
British Business Bank
OakNorth
TPT Retirement Solutions
 

Legal Department of the Year (TMT)

BBC Studios
BT 
Colt
Three UK
 

Litigation and Dispute Resolution Team of the Year

Cleary Gottlieb Steen & Hamilton 
Clifford Chance
Freshfields Bruckhaus Deringer
Quinn Emanuel Urquhart & Sullivan
Reed Smith
RPC
Stephenson Harwood 
Zaiwalla & Co
 

M&A Team of the Year (Large Deal)

Sponsored by:  
 
Allen & Overy
Ashurst
Baker McKenzie
Freshfields Bruckhaus Deringer
Greenberg Traurig
Linklaters
McDermott Will & Emery
Norton Rose Fulbright
Pinsent Masons
 

M&A Team of the Year (Mid-Sized Deal)

Cleary Gottlieb Steen & Hamilton 
Dechert 
DLA Piper
Eversheds Sutherland
MacRoberts 
Mayer Brown
Reed Smith
Taylor Wessing
 

Private Client Team of the Year

In association with:  
Baker McKenzie
BCLP
Farrer & Co
Forsters
Harbottle & Lewis
McDermott Will & Emery
Taylor Wessing
 

Private Equity Team of the Year (Funds)

Addleshaw Goddard
Ashurst
Burges Salmon
Debevoise & Plimpton
Fried, Frank, Harris, Shriver & Jacobson
Goodwin
Morgan, Lewis & Bockius 
Paul Hastings 
 

Private Equity Team of the Year (Transactional)

Cleary Gottlieb Steen & Hamilton 
Goodwin
Kirkland & Ellis International
Latham & Watkins
Taylor Wessing
Travers Smith
Weil, Gotshal & Manges 
White & Case 
 

Property Team of the Year

CMS
Eversheds Sutherland & Clifford Chance
Gowling WLG
Hogan Lovells
Mayer Brown
Paul Hastings 
Pinsent Masons
Taylor Wessing
 

Restructuring Team of the Year

Ashurst
DLA Piper
Freshfields Bruckhaus Deringer
Kirkland & Ellis 
Latham & Watkins
Milbank 
Morgan, Lewis & Bockius 
Pinsent Masons
Weil, Gotshal & Manges 
White & Case 
 

Rising Star Award - In-House

Jonathan Keen, Auth0
Kit Hobbs, Bellerive Trust 
Sam Bright, ClientEarth.
Nicholas Golding, Pandora Jewellery
Erika Pagano, Simmons Wavelength
Markella Papadouli, The AIRE Centre
 

Rising Star Award - Private Practice

MaameYaa Kwafo-Akoto, Allen & Overy
Alexander Waksman, Cleary Gottlieb Steen & Hamilton 
Lewis Kett, Duncan Lewis Solicitors
Krishna Omkar, King & Spalding 
David O'Brien, Penningtons Manches Cooper
Andy Pratley, Shoosmiths 
Kayleigh Leonie, Macfarlanes 
 

TMT & Life Sciences Team of the Year

In association with:  
Ashurst
CMS
Covington & Burling
Freshfields Bruckhaus Deringer
Gowling WLG
Morgan, Lewis & Bockius 
Pinsent Masons
RPC
 

UK Law Firm of the Year

Birketts 
DAC Beachcroft
Gateley 
Gunnercooke
Harbottle & Lewis
Shoosmiths 
Signature Litigation
Weightmans 
 

Women in Law Award - Law Firm

In association with:  
 
Tamsin Allen, Bindmans 
Michal Berkner, Cooley
Caroline Colliston, DWF
Alison Eddy, Irwin Mitchell
Jules Quinn, King & Spalding
Alison Green, Mackrell Turner Garrett
Farmida Bi, Norton Rose Fulbright
Diala Minott, Paul Hastings
Diane Mullenex, Pinsent Masons
Neelam Sarkaria, R R Sanghvi & Co
Tamara Box, Reed Smith
Julia Rudin, Sharpe Pritchard
June Venters, Venters Solicitors
 

Women in Law Award - Wider Industry

(Wider industry incorporates New Law, the Bar, in-house and academia)
Dr. Hayleigh Bosher, Brunel University London
Emma Cleveland, Cleveland & Co Associates 
Denise Nurse, Elevate
Carol A. Anderson, Gulf Air 
Kirsty Hood QC, Hastie Stable
Elaine Hutton, JUUL Labs
Dana Denis-Smith, Obelisk Legal Support Solutions
Gillian Jones QC, Red Lion Chambers
Maria Fletcher, University of Glasgow