In-House Awards

GC Impact

Alexandra Thrower, Reed & Mackay
Gordon Kenwright, AECOM
Kristofer McGhee, Institute for Apprenticeships and Technical Education
Zhanara Bateson, Dragon Oil


In-House Impact

ASOS.com
Debenhams
FSCS
Institute for Apprenticeships and Technical Education
Markerstudy Group
EDF
Royal Mail
The Ardonagh Group
Vodafone


Outstanding Innovation & Collaboration

HM Revenue & Customs
John Lewis Partnership
Nuclear Decommissioning Authority Group Legal
Sonnedix
The Assay Depot
Vodafone


Rising Stars - In-House

David Smales, Dragon Oil
Marios Kontos, Rainbow Migration
Nathalie Hoon, Mode Group
Tina Meschino, ClearBank


Most Influential Leader

This winner will be announced at the awards ceremony.


Private Practice Awards

Arbitration Team of the Year

Eversheds Sutherland
Hogan Lovells
Quinn Emanuel Urquhart & Sullivan
Shearman & Sterling
Three Crowns


Banking and Finance Team of the Year

Cravath, Swaine & Moore
Freshfields Bruckhaus Deringer
Hogan Lovells
Latham & Watkins
Proskauer Rose
Shearman & Sterling
Slaughter and May
Weil, Gotshal & Manges


Boutique Law Firm of the Year

Bexley Beaumont
Chronos Law
Cleveland & Co
GQ|Littler
Hausfeld
Newmanor Law
Provenio Litigation
Purdy Smith
Stephenson Law
Thrive Law


Chambers of the Year

1 Chancery Lane
3 Verulam Buildings
3PB Barristers
7BR Chambers
Essex Court Chambers
Gatehouse Chambers
Old Square Chambers
Quadrant Chambers
XXIV Old Buildings


Competition/Regulatory Team of the Year

Debevoise & Plimpton
Dechert
Freshfields Bruckhaus Deringer
Hogan Lovells
Latham & Watkins


Contentious Trust and Estates Team of the Year

Forsters
Charles Russell Speechlys
Maurice Turnor Gardner
McDermott Will & Emery
Shoosmiths


Crisis Management Team of the Year

DLA Piper
Kennedys
Sidley Austin


Energy and Infrastructure Team of the Year

Bryan Cave Leighton Paisner
CMS
DLA Piper
Herbert Smith Freehills
Hogan Lovells
Norton Rose Fulbright
RPC
Shearman & Sterling
Slaughter and May


Independent Law Firm of the Year

Birketts
Brabners
Keller Lenkner
Kingsley Napley


International Law Firm of the Year

Faegre Drinker
Goodwin Procter
Latham & Watkins
Morgan Lewis
Paul Hastings
Quinn Emanuel Urquhart & Sullivan
White & Case


Life Sciences Team of the Year

Bird & Bird
Bristows
Goodwin Procter
Kirkland & Ellis
Pinsent Masons
Taylor Wessing


Litigation and Dispute Resolution Team of the Year

Addleshaw Goddard
Bates Wells
Covington
Freshfields Bruckhaus Deringer
Herbert Smith Freehills
Latham & Watkins
Travers Smith
Zaiwalla & Co


M&A Team of the Year (Large Deal)

Ashurst
Cleary Gottlieb
Cooley
Herbert Smith Freehills
Latham & Watkins
Macfarlanes
Skadden, Arps, Slate, Meagher & Flom
Slaughter and May
Weil, Gotshal & Manges


M&A Team of the Year (Medium Deal)

Davis Polk
Fieldfisher
Freshfields Bruckhaus Deringer
Gowling WLG
Paul Hastings
Shoosmiths
Simmons & Simmons
Taylor Wessing


Private Client Team of the Year

Harbottle & Lewis
Maurice Turnor Gardner
McDermott Will & Emery
Mishcon de Reya
Myerson Solicitors
Stevens & Bolton


Private Equity Team of the Year

Addleshaw Goddard
Cleary Gottlieb
Goodwin Procter
Kirkland & Ellis
Macfarlanes
Proskauer Rose
Shearman & Sterling
Shoosmiths


Property Team of the Year

Addleshaw Goddard
Ashurst
Burges Salmon
DLA Piper
Eversheds Sutherland
Forsters
Goodwin Procter
Pinsent Masons
Winckworth Sherwood


Restructuring Team of the Year (Overseas company)

Addleshaw Goddard
Dechert
DLA Piper
Freshfields Bruckhaus Deringer
McDermott Will & Emery
Norton Rose Fulbright
Sidley Austin
White & Case


Restructuring Team of the Year (UK company)

Akin Gump
Allen & Overy
Ashurst
Kirkland & Ellis
Latham & Watkins
Paul Hastings
Slaughter and May


Rising Stars - Private Practice

Alice Wallace-Wright, Hogan Lovells
Andrew Bishop, Shoosmiths
Electra Japonas, The Law Boutique
Evan Simpson, Sullivan & Cromwell
Federico Fruhbeck, Vinson & Elkins
Harriet Miller, Macfarlanes
Lyndsey Laverack, Sidley Austin
Mark Smithc, Purdy Smith
Michelle Tong, Goodwin Procter
Nassar Nassar, Stevens & Bolton
Rachel Mathieson, Bates Wells
Shannett Thompson, Kingsley Napley
Victoria Morton, Paul Hastings


TMT Team of the Year

Ashurst
Deloitte Legal
Harbottle & Lewis
Herbert Smith Freehills
Hogan Lovells
Pinsent Masons
RPC
Travers Smith


Transatlantic Firm of the Year

Davis Polk
Eversheds Sutherland
Reed Smith
Ropes & Gray
Skadden, Arps, Slate, Meagher & Flom
Vinson & Elkins


UK Law Firm of the Year

Duncan Lewis Solicitors
Harbottle & Lewis
Keystone Law
Osborne Clarke
SEN Legal
Shoosmiths
Stephenson Law
Stevens & Bolton
TLT


City of London Law Society Lifetime Achievement Award

This winner will be announced at the awards ceremony.


Law.com International's Excellence in Leadership Award

This winner will be announced at the awards ceremony.


Law.com International's Law Firm of the Year

This winner will be announced at the awards ceremony.


Awards open for all

CSR Initiative of the Year

Burges Salmon
Cleary Gottlieb Steen & Hamilton
DLA Piper
Freshfields Bruckhaus Deringer
Hogan Lovells
Paul Hastings


D&I Initiative of the Year

Baker McKenzie
Browne Jacobson
Burges Salmon
DAC Beachcroft
Gowling WLG
Herbert Smith Freehills
Pension Protection Fund
Travers Smith
White & Case


ESG Initiative of the Year

Freshfields Bruckhaus Deringer
Herbert Smith Freehills
Hogan Lovells
Norton Rose Fulbright
Paul Hastings
Pinsent Masons
Vodafone


Mentor of the Year

Jade Williams-Adedeji, Sidley Austin
Elizabeth Warhurst, North West Leicestershire District Council
Kate Corby, Baker McKenzie
Daniel Gerring, Travers Smith


Strategic Legal Operations Team of the Year

Arm Limited
Dentons
Herbert Smith Freehills
Keller Lenkner
Konexo/Clear Bank
Norton Rose Fulbright
Reed Smith
Taylor Rose
Taylor Wessing