2019 Honorees

In-House Department Nominees

Banking & Finance Category

  • Laurie Lee Nelson, General Counsel and Chief Compliance Officer, Autoscribe Corp.
  • Kelly Mahon Tullier, Executive Vice President, General Counsel, Visa
 

Insurance

  • Lisa Murphy, Vice President and Deputy General Counsel, Cambia Health Solutions
 

Manufacturing & Chemicals Category

  • Anne-Marie W. D’Angelo, General Counsel and Corporate Secretary, Global Brass and Copper Holdings Inc.
  • Jenny Kim, Deputy General Counsel, Vice President of Public Affairs, Koch Industries
  • Jill Ondos, Deputy Global General Counsel, Mylan
 

Technology, Media & Telecom Category

  • Tammy Albarrán, Deputy General Counsel, Uber Technologies Inc.
  • Juanita Harris, Assistant Vice President, Senior Legal Counsel Human Resources, AT&T
 

Retail & Consumer Goods Category

  • Kim Matthews, Vice President, General Counsel and Corporate Secretary, Hot Topic
 

Innovative Leadership Category

  • Jenifer Baumann, Vice President & Assistant General Counsel (Pearson VUE) & Sanctions Compliance Counsel, Pearson VUE
  • Lisa Mango, General Counsel, 1Life Healthcare Inc. / One Medical P.C.
  • Elizabeth O’Callahan, Vice President of Corporate, Compliance, Employment and Innovation, NetApp
  • Pamela Tondreau, Executive Vice President, Chief Legal Officer, Corporate Secretary and Human Resources, Cypress Semiconductor
 

Collaborative Leadership Category

  • Karen Grenon, Assistant General Counsel, Office of the Treasurer for the State of Connecticut
  • Whitney McCaslin Laughlin, Deputy General Counsel, AMN Healthcare
  • Beverly Jo Slaughter, Senior Managing Counsel, Wells Fargo
  • Patricia Svilik, Senior Counsel, Product & Commercial IP, eBay Inc.
 

Thought Leadership Category

  • Naseem Sagati Aghili, Partner, Co-General Counsel, Corporate and General Counsel, Private Equity, Ares Management
  • Yen Chu, General Counsel, Equinox Holdings Inc.
  • Kerry O’Reilly Wilks, Chief Legal & Compliance Officer, TransAlta Corp.
  • Farrah Pepper, Chief Legal innovation Counsel, Marsh & McLennan Companies
 

Women’s Legal Awards Category

  • Tanya Brady, Senior Vice President and General Counsel, Phillips Edison & Company (PECO)
  • Kunoor Chopra, Vice President of Legal Services, Elevate
  • Anastasia Danias Schmidt, Executive Vice President and General Counsel, Major League Soccer and Soccer United Marketing
 

General Counsel of the Year

  • Michelle Fang, Vice President and Chief Legal Officer, Turo
 

Lifetime Achievement Category

  • Sheila Murphy, Founder, Focus Forward Consulting (Former GC of MetLife)
 

Law Firm Honorees

Innovative Leadership Category

  • Michelle D. Craig, Owner, Transcendent Law Group
  • Linda T. Coberly, Chicago Managing Partner, Winston & Strawn
  • Christy Tosh Crider, Shareholder, Baker Donelson
  • Ellen Moran Dwyer, Partner, Executive Committee Chair, Crowell & Moring
  • Madeleine M. McDonough, Firm Chair, Partner, Shook, Hardy & Bacon
  • Maija West, Founder/Managing Attorney, Law Office of Maija West
  • Monica Zent, Founder, ZentLaw
 

Thought Leadership Category

  • Tara K. Giunta, Partner, Litigation Department, Paul Hastings
  • Amy K. Johnson, Member, Moore & Van Allen
  • Miriam Kim, Partner, Munger, Tolles & Olson
  • Kim Koopersmith, Partner & Chairperson, Akin Gump Strauss Hauer & Feld
  • Yvette Ostolaza, Partner, Sidley Austin
  • Alessandra L. Simons, Partner, Goodwin Procter
  • Randye B. Soref, Principal, Polsinelli
 

Collaborative Leadership Category

  • Caryn Borg-Breen, Co-Founding Partner, Green, Griffith & Borg-Breen
  • Kay Chandler, Partner, Cooley
  • Jackie Cohen, Partner, Weil, Gotshal & Manges
  • Jennifer E. Edwards, Partner, Baker & Hostetler
  • Susan M. Finegan, Member, Mintz, Levin, Cohn, Ferris, Glovsky and Popeo
  • Jordan Arnot Leahey, Partner, Partridge Partners
  • Lynn J. Loacker, Partner-in-Charge, Davis Wright Tremaine
  • Lynn K. Neuner, Partner, Simpson Thacher & Bartlett
 

Women’s Legal Awards Category

  • Rachel J. Adcox, Partner, Axinn, Veltrop & Harkrider
  • Shelly A. DeRousse, Partner, Freeborn & Peters
  • Clara Krivoy, Partner, Brown Rudnick
  • Amanda McGrady Morrison, Partner, Ropes & Gray
  • Casey Ryan, Partner, Reed Smith
  • Anne Marie Seibel, Partner, Bradley Arant Boult Cummings
  • Erica Williams, Partner, Kirkland & Ellis
 

Managing Partner of the Year

  • Julianna Theall Earp, Managing Partner, Fox Rothschild
  • Julie E. Fink, Managing Partner, Kaplan Hecker & Fink
  • Laurie A. Vahey, Managing Partner, Vahey Getz
 

Lifetime Achievement Category

  • Jana Cohen Barbe, Partner, Dentons
  • Roberta A. Kaplan, Founding Partner, Kaplan Hecker & Fink
  • Gina Maisto Smith, Chair, Institutional Response Group, Cozen O’Connor
  • Louise M. Wells, Retired Managing Partner, Morris, Manning & Martin
  • Stephanie Resnick, Partner, Fox Rothschild